Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje. Je členem Rady galerií ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. Jejím posláním je vytvářet sbírku výtvarného umění, pečovat o ni, odborně ji zpracovávat a zpřístupňovat veřejnosti. Galerie je odbornou kulturně vzdělávací institucí a společenským centrem s bohatou výstavní činností, již doplňují doprovodné programy z různých uměleckých či naučných oborů pro široké spektrum návštěvnické obce.
Podřipské muzeum
Stálá expozice ve své současné podobě představuje celkový obraz dějin a osídlení města Roudnice nad Labem a roudnického regionu, počínaje pravěkým obdobím, které je reprezentováno četnými archeologickými nálezy, ale také např. modelem domu z mladší doby kamenné. Tato část expozice je doplněna sbírkou minerálů z celých Čech a Moravy a malou obrazovou galerií, dokumentující geologický vývoj hory Řípu od svého vzniku až do současnosti. Ve středověké části expozice dominuje mezi ostatními exponáty kamenný znak biskupa Jana IV. z Dražic, který býval původně součástí gotického mostu přes Labe, třetí nejstarší stavby svého druhu na území našeho státu. Součástí expozice jsou rovněž unikátní dřevěné konstrukční prvky tohoto mostu, stejně jako kamenné bloky, pocházející z různých mostních částí. V další části expozice se návštěvník seznámí s historií významného rodu Lobkowiczů, působícího v Roudnici od počátku 17. století. Ke zhlédnutí jsou rovněž četné exponáty z tohoto období, jako například dvanáctidílný dřevěný deskový betlém nebo obrazový cyklus Křížové cesty od malíře M. Künzla, který byl původně umístěn v kostele sv. Barbory v Ječovicích. Novodobé dějiny jsou zastoupeny dobovými fotografiemi a archiváliemi dokumentujícími život ve městě i jeho okolí v 19. a 1. polovině 20. století. Do této části stálé expozice náleží rovněž blok věnovaný roudnické firmě „Veselý“. Tato firma byla ve 20. letech 20. století významným reprezentantem hračkářského průmyslu na republikové úrovni a do povědomí veřejnosti se dostala díky výrobě dětských polytechnických stavebnic Archimedes či Edison. V této části nalezne návštěvník rovněž model hory Říp, jehož předlohou se stala známá historická pohlednice s futuristickou tématikou „Říp budoucnosti“. Zajímavostí modelu nazvaného „Mechanický Říp“ je to, že je celý vyroben ze součástek proslulé stavebnice Merkur.
Samostatnou částí expozice je numismatická sbírka. Ta je tvořena mincemi ilustrujícími vývoj českého mincovnictví od 11. století až do období zániku Československa.
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Sbírky Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích jsou zpřístupněny od roku 1958 v patrové budově o čtyřech křídlech kolem malého vnitřního nádvoří v Michalské ul. 7. Budova se rozkládá na místě dvou až tří gotických domů sjednocených renesanční přestavbou, uliční průčelí pochází z let 1720–1730. Expozice je rozdělena do několika sálů, v sále gotiky jsou vystavena díla nejvýznamnějších umělců své doby z oblasti Litoměřicka a severozápadních a severních Čech z období 14.–16. století, zásadní význam má deskový oltář Mistra Litoměřického oltáře z doby po 1500. Renesance je zastoupena díly Mistra IW, žáka Lucase Cranacha st., Mistra Slavětínského oltáře, oltářem z Kerhartic a dalšími. V sále baroka se setkáme například s mistrovskými díly Petra Brandla, Jana Kupeckého, Matyáše Bernarda Brauna. Závěr expozice tvoří umění 19. a počátku 20. století vůdčích umělců české výtvarné scény. Kromě dlouhodobých expozic jsou prezentovány dočasné výstavy zaměřené převážně na současnou uměleckou tvorbu.
Ze zadní strany k budově přiléhá parkán vymezený gotickými městskými hradbami. Parkán je do současné podoby upraven Václavem Ciglerem a sezonně je využíván k sochařským výstavám. Unikátní je sbírka naivního umění a art brut prezentovaná v samostatné budově na Mírovém náměstí 24.
Galerie spravuje i významnou barokní architekturu, bývalý jezuitský kostel Zvěstování Panně Marii, kde jsou v letní sezoně prezentovány krátkodobé výstavy.
Galerie Mělník
Na koncepci výstavního programu spolupracuje MEKUC s externí kurátorkou a výtvarnicí Silvií Gajdošíkovou. Společně oslovujeme především mladé umělce a z jejich tvorby představujeme návštěvníkům mělnické Pražské brány převážně současnou grafiku, ilustraci a komiks.
Současná mladá umělecká generace je často neobjevená, nemá možnosti vystavovat v adekvátních prostorách a přitom skrývá mnoho talentu. Proto bychom rádi těmto kreativním osobnostem dali šanci svá díla prezentovat v krásných prostorách galerie Ve Věži. Někteří z oslovených umělců pocházejí přímo z Mělníka. Svůj talent rozvíjeli díky studiu uměleckých škol v Čechách i v zahraničí a nyní budou mít možnost svou tvorbu prezentovat na domovské půdě.
Vedle mladých umělců, kteří mají úspěchy své tvorby jistě před sebou, budeme představovat mělnickému publiku jednou až dvakrát do roka také tvorbu starších a zkušených výtvarníků, kteří jsou na vrcholu své kariéry a jejichž tvorba je již všeobecně uznávaná.
Mezigenerační rozdíly v přístupu k tvorbě mohou být pro návštěvníky zajímavým zpestřením, pro mladé umělce pak inspirací.
Ve spolupráci se samotnými autory připravujeme také zajímavé doprovodné programy a workshopy.